A bejárati ajtó beépítésének nehézségei – Mire érdemes figyelni, hogy elkerüljük a bajt?

Amikor otthonunk új bejárati ajtót kap, számos nehézséggel találjuk szembe magunkat. Már a legelső lépés az ajtó kiválasztása is rendkívüli odafigyelést igényel. Ha ezen túl vagyunk, akkor kezdődik még csak a neheze, mégpedig a beépítés folyamata.

Az egyedi bejárati ajtó beszerelése nem kis feladat, extra odafigyelést igényel, ezért csak megfelelő szaktudás esetén érdemes a munkát elvégezni. Valóban kecsegtető a gondolat, hogy „otthon okosba megoldjuk”, de megfelelő hozzáértés és szerszámok nélkül egyáltalán nem ajánlott. 

Tegyünk tiszta vizet a pohárba: beltéri vagy kültéri ajtó?

Nem biztos, hogy mindenki tudja, de a bejárati ajtók esetén két külön fogalom a beltérre készült és a kültérre készült bejárati ajtó. Beltéri bejárati ajtók panellakások vagy bérházak lépcsőházában találhatók, itt a lakásokból nem közvetlenül az udvarra vagy a teraszra lépünk ki, hanem egy zárt térre. A kültéri bejárati ajtó pedig egy családi házban fog beépítésre kerülni. 

Ennek csak azért van jelentősége, mert a két típusnál más kell, hogy előtérbe kerüljön. A szabadtérre nyíló ajtók esetében a hőszigetelés nagyobb hangsúlyt kap. Kellemetlen lenne egy beltéri ajtót használni a bejáratnál egy családi ház esetén, hiszen télen a hideg beáramolna a lakásba. 

A legfontosabb szabály, hogy kültérre beltéri ajtót nem építünk be! A Nívó weboldalán pontosan feltüntetésre kerül, hogy mely ajtót hová érdemes beszerelni. 

Ha bizonytalanok vagyunk a kül- és beltér meghatározásában…

Vannak olyan kérdéses esetek, amikor nehéz eldönteni, hogy melyik ajtótípus lenne a legideálisabb megoldás. Ilyen például némelyik társasház is, ahol a folyosó, ahonnan a lakások nyílnak egy félig nyitott gang. Ebben az esetben érdemes kültéri ajtót tervezni, ugyanis ha nulla fok alá megy a hőmérséklet, akkor felbukkanhatnak a fentebb említett problémák. 

Mivel jár egy ajtó beépítése? 

Bizony a felújítás, beleértve az ajtó beszerelését is, jár némi porral és kosszal. Azonban ez csökkenthető, ha pontosan akkora méretű bejárati ajtót rendelünk, amekkora a falnyílás. Ebben az esetben csak a régi ajtó kibontása jár némi felfordulással, az új beillesztése már szinte semmi, legalábbis akkor, ha a vele járó koszról van szó. 

Ha csak találomra rendelünk egy random méretű ajtót, akkor a falat is bontani kell, az adott méretre, ekkor már elkerülhetetlen a portenger kialakulása. 

Mi a helyzet a beszereléssel? Ki fogja elvégezni?

Ha egyedi méretben rendelünk ajtót, akkor abban általában benne van a beszerelés lehetősége is. Sőt, van amikor a gyártó csak akkor vállal garanciát az ajtóra, ha azt a cégnél dolgozó szakemberek építik be. 

Ha pl. egy barkácsáruházból lesz az ajtónk, akkor nekünk kell gondoskodni a beszerelést vállaló szakemberről. Érdemes időben elkezdeni a keresést, hiszen a szakik néha több hónapos várakozás után érnek oda, hogy elvégezzék a munkát. 

Egyszóval, amikor a bejárati ajtó cseréjét tervezi, jól gondolja át az egymást követő lépéseket, és mindig kalkuláljon, hogy mely megoldások a legszerencsésebbek az Ön esetében.

Kapcsolódó tartalmak