Dominancia a kutyáknál – miért alakul ki, hogyan kezeljük?

A kutyák igazán társasági lények, nem szeretnek egyedül lenni, szükségük van a gazdájuk, fajtársaik, vagy akár más háziállatok (pl.: macska) közelségére. Ám ha már interakcióba lépnek valakivel, akkor hamar előkerül a “ki a dominánsabb” kérdés. 

Míg egyes kutyusok minden további nélkül behódolnak a másik félnek, addig akadnak olyan ebek is, akik épp ellenkezőleg, a dominanciájukat akarják foganatosítani, és ennek érdekében akár még az agresszív viselkedéstől sem riadnak vissza.

Tipikus példa erre az élelmen való marakodás. Ha azt tapasztalod, hogy amint beleszórod a kutyusaid táljába a Petgurutól vásárolt Panzi tápot és máris kitör a balhé, mert az egyik állat elveszi a másiktól az eleségét, mert dominánsabbnak érzi magát, akkor mihamarabb cselekedni kell. 

Honnan ered ez a domináns viselkedés?

Ha arra tippeltél, hogy a kutyák őseitől és legközelebbi rokonaitól, a farkasoktól, akkor eltaláltad. A farkasoknál ugyanis nagyon erősen megfigyelhető a dominancia, hisz ez adja a falka alapjának a működését. 

A hierarchia csúcsán a vezér, azaz az alfa áll, de az alsóbb szinteken is vannak különbségek a rangokban. Mindenki tisztában van azzal, hogy hol a helye a falkában, és aki nem engedelmeskedik a felette állónak, az kíméletlen büntetésben részesül. A tét ugyanis az életben maradás, amihez elengedhetetlen, hogy szervezetten működjön a falka.

Bár a háziasított kutyáknál az ember átvette a falkavezér szerepét, hisz ő gondoskodik kedvencéről, ám a vérükben még mindig benne van a dominanciára való hajlam.

Az intő jelek

Avagy honnan ismerheted fel, ha kutyusod épp dominánsan akar viselkedni egy fajtársával szemben? A testbeszéde nagyon is árulkodó, figyelj oda az alábbiakra:

  • Morog és vicsorog: a száj felhúzása, a fogak kivillantása és a morgás egyértelmű fenyegetés.
  • A másik kutya fölé tornyosul: ezzel azt jelzi, hogy ő nagyobb, erősebb és jobb, ha a másik nem kezd ki vele.
  • Mereven bámulja: ha a tekintetét fajtársára szegezi, minden mozdulatát szinte pislogás nélkül követve, azzal jelzi neki, hogy “vigyázz, ne gyere közelebb, figyellek!”
  • Hevesen védeni kezd: séta közben találkoztok egy barátoddal, aki ugyancsak sétáltatja a kedvencét, az idegen kutyus barátságosan megindul feléd, azonban a te blökid eléd ugrik és rámorog. Ilyenkor beindul nála az őrző-védő viselkedés, emellett egyértelmű dominanciát is tanúsít a fajtársa felett. 

Mit tehetsz, ha ezeket a jeleket tapasztalod?

A legrosszabb, ha csak legyintesz rá, mondván ez a viselkedés genetikailag bele van kódolva, hadd csinálja. Ha ugyanis két olyan kutya találkozik, akikben egyformán erősen benne van a domináns hajlam, az nagyon könnyen torkollhat verekedésbe. 

Ez pedig még rád nézve is veszélyes lehet, ha esetleg megpróbálod szétválasztani őket, és valamelyikük megharap. Ráadásul, ha nem szabsz gátat ennek a viselkedésnek, akkor előfordulhat, hogy veled szemben is fitogtatja majd az erőfölényét. 

A legjobb, ha már egészen kicsi korától kezdve megfelelő nevelésben részesül, érdemes ehhez kutyatréner segítségét is igénybe venni.

Kapcsolódó tartalmak

Így készülj az első randira

Így készülj az első randira

Az első randi mindig izgalmas, függetlenül attól, hogy hány éves vagy és mennyi tapasztalattal rendelkezel. Az online társkeresés világában...

A kubai szivarok királya

A kubai szivarok királya

Ha egy ikonikus szivart kellene említeni, sokak számára az egyik legismertebb választás lenne a Robusto. Ez a szivarforma sokak számára egyet jelent...