Kerékpárral kirándulva vidéki nagyvárosaink – mint például Győr – ipari parkjai környékén hatalmas acél és beton csarnokokat csodálhat meg az ember. Gyakran bele sem gondol, hogy ezek a helyi gazdaság létfontosságú szervei, melyek nélkül sokkal kevesebb munkalehetőség lenne az adott környéken.
Ha végignéz az A-K Építőipari Kft. projektjei hosszú során, a képeket, adatokat vizslatva megfogalmazódhat Önben is, hogy ezek a komoly infrastruktúrák nem csupán egyik napról a másikra jelennek meg. Az ipari csarnokok tervezése és építése összettett, nagy gondosságot igénylő feladat, amely számos szakember együttműködését teszi szükségessé. Ebben a cikkben erről az izgalmas folyamatról adunk rövid áttekintést.
Tervezés és előkészítés
Az ipari csarnokok építése alapos tervezéssel kezdődik. Az első lépés a megfelelő telek kiválasztása, amelynek meg kell felelnie a helyi építési előírásoknak és a megrendelő igényeinek. Ezt követően elkészül előbb a koncepció-, majd a kiviteli terv a statikai szempontok figyelembevételével, a funkcionális kritériumokhoz igazodva. Le kell írni, hogy például gyártási vagy raktározási feladatokat kell-e ellátni, vagy sok esetben a kettőt együtt egy bizonyos arányban.
A tényleges kivitelezést csak az engedélyeztetési folyamat befejeztével lehet megkezdeni.
Alapozás és szerkezetépítés
A kivitelezés fázisa szükségszerűen az alapozással indul, amely az épületek stabilitását garantálja. Az alapozás módját a talajviszonyok határozzák meg: gyenge talaj esetén mélyalapozásra van szükség.
Ezután következik az acélszerkezet vagy a vasbeton váz építése. Az ipari csarnokok esetében az előregyártott elemek a meghatározóak, ezek jelentősen felgyorsítják az előrehaladás ütemét.
Az acélváz szerelése után a tető és az oldalfalak burkolása következik, amely lehet szendvicspanel vagy egyéb hőszigetelt megoldás.
Befejező munkálatok és átadás
A szerkezet elkészülte után jöhetnek a belső munkálatok, úgy mint az elektromos és egyéb gépészeti rendszerek telepítése, a megfelelő szellőzés és világíŧás biztosítása – mindez természetesen az energiahatékonysági szempontok maximális figyelembevételével.
A műszaki átadás szakaszonként történik. A bejárás során a kivitelező és a megrendelő közösen ellenőrzik a befejezett munkálatok minőségét és használatra való alkalmasságát.
Az ipari csarnokok építése tehát komplex folyamat, amely precizitást és szakértelmet igényel. A megfelelő tervezéssel és kivitelezéssel ezek az épületek évtizedeken át szolgálhatják a számukra rendelt funkciókat, legyen szó akár gyártási, logisztikai tevékenységről, akár ezek kombinációjáról.
Mivel komoly teljesítményről van szó egy ilyen csarnok létrehozásával, ezért egy biciklis kirándulás alkalmával is érdemes egy pillanatra belegondolni, hogy ezen ipari infrastruktúrák létrejötte milyen komoly munka eredménye. Emellett az is hangsúlyozandó, hogy milyen nagy szerepük van a környező települések gazdasági prosperitásában.