Tökéletes nappali világítást szeretnél? Akkor itt az ideje, hogy megismerkedj a létrehozásának a rejtelmeivel! Az ideális nappali megvilágítás egyrészt javítja a lakótér esztétikáját, másrészt segíti a kényelmes élettér kialakítását is.
Az optimális nappali világítás kialakítása
Amikor a nappali megvilágításáról van szó, akkor sokaknak azonnal a mennyezeti lámpák jutnak az eszükbe, mivel a nappaliban az általános világítás alapvető eszközei. Számtalan formában, anyagból, színben, stílusban elérhetőek. A termékválaszték széles palettán mozog, ami lehetővé teszi, hogy mindenki megtalálja az elképzeléseinek legmegfelelőbb darabokat.
Mi a lumen és miért lényeges?
A fényáram mértékegysége – azaz a lumen – megmutatja, hogy egy fényforrás mennyi fényt bocsát ki. Kézenfekvő, hogy a magasabb lumen érték több fényt jelent, ami kifejezetten lényeges a nappali megvilágítása esetében. A nappali lumen értékek ismerete támogat bennünket abban, hogy valamennyi tevékenységhez az ideális mennyiségű fény álljon rendelkezésünkre, akár olvasásról, akár pihenésről, akár a vendéglátásról van szó.
Mennyi lumen kell egy nappaliba?
A nappali megvilágítása számos tényezőtől függ, ilyen például a helyiség mérete, a falak és a bútorok színe, illetve az, hogy mekkora a beáramló természetes fény mennyisége. Általánosságban elmondható, hogy egy nappaliba nagyjából 1500-3000 lumen szükséges. A konkrét igények szerint ezek az értékek változhatnak:
- Olvasáshoz és aprólékos tevékenységekhez: 400-500 lumen kell
- Az általános világításhoz ajánlott 300-500 lumen per négyzetméter
- A kellemes hangulatos megvilágításhoz elegendő 100-200 lumen
Tanácsok az ideális nappali megvilágításhoz
Ahhoz, hogy sikerüljön az ideális nappali megvilágítást létrehozni célszerű néhány hasznos tanácsot is megfogadni:
- Alkalmazz rétegezett világítást: kombináld a központi világítást különböző kiegészítő fényforrásokkal, ilyenek például az állólámpák, az asztali lámpák és fali lámpák, így sokoldalú fényforrást tudsz biztosítani – minden sarokban megfelelő fényviszonyokat teremteni.
- Használj dimmer kapcsolókat – lehetővé teszik a fényerő szabályozását, amivel könnyedén változtathatod a fény intenzitását, mindig az aktuális tevékenységnek megfelelően.
- Cseréld le a klasszikus izzókat energiatakarékos LED-ekre: a LED izzók amellett, hogy energiatakarékosak, még hosszú élettartamúak is. Különböző színhőmérsékletekben érhetők el, amelyek segítségével könnyen megteremthetjük a kívánt hangulatot a nappaliban.
- Szerezz be mennyezeti ventilátort lámpával – mondhatni két legyet üthetsz egy csapásra: kényelmes és stílusos megoldást jelent. Nemcsak friss levegőt biztosítanak, hanem megfelelő megvilágítást is nyújtanak. Olyan multifunkcionális eszközök, amelyek különböző sebességfokozatokkal és LED világítással is rendelkeznek, távirányítóval könnyedén szabályozhatóak.
A nappali megvilágításának tervezése során kiemelten figyelni kell a megfelelő lumen értékekre – tedd ezt te is!