Testünk természetes folyamat részeként az izzadással hűti le magát, szabályozva ezzel a testhőmérsékletét. Emellett az izzadás segít eltávolítani a szervezetből a méreganyagokat. Bár mindannyiunk életében jelen van az izzadás, sokan szenvednek a fokozott izzadástól, azaz hiperhidrózistól.
A betegségben szenvedők mindennapjaiban nagy problémát jelent az extrém mennyiségű verejtékezés. Szerencsére van megoldás a páciensek számára, méghozzá az Aesthetica Orvosi Központban botoxinjekciós kezelés használata. Kevesen gondolják, hogy a szépészeti beavatkozásoknál használt botulinum toxin az extrém izzadásra is használható. Hogy pontosan mi okozza a betegséget, és milyen hatással van rá az injekciós kezelés, erre keressük a választ cikkünkben.
Miért izzadunk?
Mindannyian tapasztaljuk, hogy nagy melegben, fizikai tevékenységek során testünk izzadni kezd. A test túlmelegedését megakadályozó folyamat során beindulnak a verejtékmirigyek, és vizet, illetve sót választanak ki. Az ekkrin mirigyek állnak a háttérben, azonban az izzadással sokszor együtt járó kellemetlen testszag kialakulásáért már nem ezek a glandulák a felelősek.
Az apokrin mirigyek leginkább akkor aktiválódnak, amikor stresszhatás ér bennünket. Ekkor már nemcsak víz és só kerül kiválasztásra, hanem többféle fehérje is, melyek miatt kialakul a zavaró testszag. A természetes folyamaton túlmutat a hiperhidrózis, amely során a páciensek a nap folyamán állandóan izzadnak, akár spontán módon is, bármely behatás nélkül.
Mitől alakulhat ki a hiperhidrózis?
Alapvetően a hiperhidrózis bizonyos testrészeket érint, mint például a hónalj túlzott verejtékezését. Kialakulása általában genetikai hajlam miatt következik be, de bizonyos egészségügyi állapotok, mint például a pajzsmirigy túlműködése is okozhatja. Egyes gyógyszerek mellékhatásaként is jelentkezhet a túlzó verejtékezés.
Szerencsére van megoldás a betegség kezelésére, mégpedig a botoxinjekciós eljárás. A beavatkozás hatására megszűnik a fokozott izzadás, a kellemetlen verejtékfoltok a ruhán és rendszeres dezodorálást is elhagyhatjuk. Nézzük az eljárás hatásait részletesebben!
A botoxkezelésről
A botulinum toxint a kezelt területre injektálják, mely hatására az izzadságmirigyekhez kapcsolódó idegvégződések működését blokkolják. Ezáltal elérik, hogy csökkenjen az izzadság termelése. Az eljárás nem végleges, általában hat hónapig hatásos. A kezelőorvos utasításait betartva a kezelést követő kb. tíz nap után már érezhetően kisebb mértékű lesz a verejtékezés.
Érdemes más kezelésekkel összevonni a botoxinjekciózást, így többek között a lézeres szőrtelenítést is bevonhatjuk a folyamatba. Jelentős mértékű javulást mutatnak a kezelt páciensek a kombinált beavatkozások elvégzését követően, hiszen míg a botox az izzadást csökkenti, addig a szőrtelenítés az izzadságmirigyek aktivitására hat.